CWR19MC106JCHB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
CWR19MC106JCHB
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Failure Rate :
C (0.01%)
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.125" (3.18mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
H
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2915 (7338 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Tolerance :
±5%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
35 V