TWCD257K010CCYZ0000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TWCD257K010CCYZ0000
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 250UF 10% 10V AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
250 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.59Ohm
Failure Rate :
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
300 Hrs @ 200°C
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.375" Dia x 0.766" L (9.52mm x 19.46mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
10 V