EVP44-12-B2
Manufacturer:
B B Battery
Part Number:
EVP44-12-B2
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 44AH
Manufacturer :
B B Battery
Category :
Battery Cell Size :
Battery Chemistry :
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Capacity :
44Ah
Product Status :
Active
Size / Dimension :
7.81" L x 6.56" W x 6.79" H (198.5mm x 166.5mm x 172.5mm)
Termination Style :
Nut and Bolt, M5
Voltage - Rated :
12 V