EVP35-12S-B7
Manufacturer:
B B Battery
Part Number:
EVP35-12S-B7
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 35AH
Manufacturer :
B B Battery
Category :
Battery Cell Size :
Battery Chemistry :
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Capacity :
35Ah
Product Status :
Active
Size / Dimension :
8.33" L x 5.14" W x 6.67" H (211.5mm x 130.5mm x 169.5mm)
Termination Style :
Nut and Bolt, M5
Voltage - Rated :
12 V