TWSD107K125CBLZ0000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TWSD107K125CBLZ0000
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
WET TANT CAP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm @ 120Hz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.766" (19.46mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.375" Dia (9.52mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
125 V