M39006/30-0591
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
M39006/30-0591
Description:
WET TANT CAP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Capacitance :
39 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.7Ohm @ 120Hz
Failure Rate :
R (0.01%)
Features :
Military, Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
0.641" (16.28mm)
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.281" Dia (7.14mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
60 V