TWAD397K015SBSZ0000
Part Number:
TWAD397K015SBSZ0000
Description:
CAP TANT 390UF 10% 15V AXIAL
Capacitance :
390 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.7Ohm @ 120Hz
Failure Rate :
Features :
High Reliability, Wet Tantalum
Manufacturer Size Code :
D
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.375" Dia x 0.766" L (9.52mm x 19.46mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
15 V