TDL475K035S1D
Part Number:
TDL475K035S1D
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 35V RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.400" (10.16mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
D
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.340" Dia (8.64mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
35 V