THF227K010P1G-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
THF227K010P1G-F
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
G
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
10 V