TIM106K010P0W
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
TIM106K010P0W
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 10UF 10V 10% RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.353" (8.97mm)
Lead Spacing :
0.125" (3.18mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
W
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.230" L x 0.105" W (5.84mm x 2.67mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V