TIM156K025P0Y
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
TIM156K025P0Y
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 15UF 10% 25V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.340" (8.64mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
Y
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.325" L x 0.170" W (8.26mm x 4.32mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
25 V