HE3C723M025BZSS
Part Number:
HE3C723M025BZSS
Description:
CAP TANT 72000UF 25V 20% RADIAL
Capacitance :
72000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.402" (10.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.400" Dia (35.56mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V