M35C336K050BZSS
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
M35C336K050BZSS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 33UF 10% 50V 0803
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
0.307" (7.80mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0803 (2108 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.835" L x 0.315" W (21.20mm x 8.00mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
50 V