TAWD685M050R0700
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TAWD685M050R0700
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 50V 2917
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Failure Rate :
Features :
Fail Safe with Built-in Fuse
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" Dia x 0.169" L (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
50 V