T16B157K060EZSS
Part Number:
T16B157K060EZSS
Description:
CAP TANT 150UF 10% 60V AXIAL
Capacitance :
150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.1Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.296" Dia x 0.641" L (7.52mm x 16.28mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
60 V