TAC566K006P06
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
TAC566K006P06
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
6
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6 V