TAS105K050P1A-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
TAS105K050P1A-F
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 1UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
50 V