TCMIC336CTLSR230
Manufacturer:
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part Number:
TCMIC336CTLSR230
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
TANT 20% 16V 33UF C LSR 230
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
230mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.110" (2.80mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16 V