TCMIA106ATLSR1K8
Manufacturer:
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part Number:
TCMIA106ATLSR1K8
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
TANT 20% 10V 10UF A LSR 1K8
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V