TAAA224K035G
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TAAA224K035G
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 0.22UF 10% 35V AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
0.22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.142" Dia x 0.283" L (3.60mm x 7.20mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
35 V