TCMOG108ETLSR030
Manufacturer:
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part Number:
TCMOG108ETLSR030
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
TANT 20% 4V 1000UF E LSR 030
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
4 V