T197D566K125AS
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T197D566K125AS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 56UF 10% 125V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.54Ohm
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Size / Dimension :
0.406" Dia x 1.062" L (10.31mm x 26.97mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
125 V