TARQ155K015
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TARQ155K015
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 1.5UF 10% 15V AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
Q
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
15 V