135D177X9015T6
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
135D177X9015T6
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 170UF 10% 15V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
170 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.4Ohm
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
T
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.390" Dia x 0.766" L (9.91mm x 19.46mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
15 V