TARR334M050
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TARR334M050
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
0.33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
R
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.098" Dia x 0.291" L (2.50mm x 7.40mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
50 V