T494R105M020AS
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T494R105M020AS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 1UF 20% 20V 0805
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
R
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
20 V