F971C155MAA
Part Number:
F971C155MAA
Description:
CAP TANT 1.5UF 20% 16V 1206
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.3Ohm
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V