TCTU0J475M8R
Part Number:
TCTU0J475M8R
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 6.3V 0402
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Manufacturer Size Code :
U
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3 V