TSP6X907M016AH6510D541
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
TSP6X907M016AH6510D541
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 900UF 20% 16V
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
900 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Product Status :
Active
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16 V