T491B154K050ZT
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T491B154K050ZT
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 0.15UF 10% 50V 1411
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
0.15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
50 V