TWAE308K050SBSZ0000
Part Number:
TWAE308K050SBSZ0000
Description:
CAP TANT 3000UF 10% 50V AXIAL
Capacitance :
3000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
High Reliability, Wet Tantalum
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial, Can
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.375" Dia x 1.062" L (9.52mm x 26.97mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50 V