T491A105K010AS-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
T491A105K010AS-F
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 1UF 10% 10V 1206
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V