ATCC-211P-006-106M-T
Manufacturer:
Abracon
Part Number:
ATCC-211P-006-106M-T
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 0805
Manufacturer :
Abracon
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.049" (1.25mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
P
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V