T495X106M035ZTE260
Part Number:
T495X106M035ZTE260
Description:
CAP TANT 10UF 20% 35V 2917
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
260mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.173" (4.40mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V