T502B106M016AG62107280
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T502B106M016AG62107280
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 10UF 20% 16V 1411
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.8Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
500 Hrs @ 230°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 230°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16 V