T97N476K050CAA
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
T97N476K050CAA
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 47UF 10% 50V 3226
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm
Failure Rate :
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.268" (6.80mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
N
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
3226 (8066 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.315" L x 0.260" W (8.00mm x 6.60mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
50 V