TBJE227K010LBSB0024
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TBJE227K010LBSB0024
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Failure Rate :
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.168" (4.26mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V