CWR09FB105MB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
CWR09FB105MB
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 1UF 20% 10V 1005
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
B (0.1%)
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.065" (1.65mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1005 (2512 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.100" L x 0.050" W (2.54mm x 1.27mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V