T110B156J020AS
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T110B156J020AS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.185" Dia x 0.185" L (4.70mm x 4.70mm)
Tolerance :
±5%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
20 V