CWR09FH476KR
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
CWR09FH476KR
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 47UF 10% 10V SMD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Failure Rate :
R (0.01%)
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.125" (3.17mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V