T398H226M025AS7301
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T398H226M025AS7301
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 22UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.441" (11.20mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
H
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.280" L x 0.272" W (7.10mm x 6.90mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
25 V