TBJE686K020LRSB0023
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TBJE686K020LRSB0023
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 68UF 10% 20V 2917
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm
Failure Rate :
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.162" (4.11mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
20 V