T354H226K025AS
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T354H226K025AS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 22UF 10% 25V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.469" (11.90mm)
Lead Spacing :
0.250" (6.35mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
H
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.299" Dia (7.60mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
25 V