T496B106K016BH61107505
Part Number:
T496B106K016BH61107505
Description:
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Failure Rate :
B (0.1%)
Features :
Fail Safe with Built-in Fuse, High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16 V