195D476X0020H2T
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
195D476X0020H2T
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 47UF 20% 20V 3115
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
H
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
3115 (7837 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.307" L x 0.146" W (7.80mm x 3.70mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
20 V