597D156X0050E8T
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
597D156X0050E8T
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 15UF 20% 50V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.173" (4.40mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
50 V