T356J476M016AT
Part Number:
T356J476M016AT
Description:
CAP TANT 47UF 20% 16V RADIAL
Capacitance :
47 µF
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
J
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.331" Dia (8.40mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V