T500X336K035BG6110
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T500X336K035BG6110
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 33UF 10% 35V 2917
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
B (0.1%)
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 200°C
Manufacturer Size Code :
X
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
35 V