BP7.5-12-T2-FR
Manufacturer:
B B Battery
Part Number:
BP7.5-12-T2-FR
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 7.5AH
Manufacturer :
B B Battery
Category :
Battery Cell Size :
Battery Chemistry :
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Capacity :
7.5Ah
Product Status :
Active
Size / Dimension :
6.00" L x 2.62" W x 3.76" H (152.5mm x 66.5mm x 95.5mm)
Termination Style :
Spade, .250" (6.3mm)
Voltage - Rated :
12 V