299D106X0050FB1E3
Part Number:
299D106X0050FB1E3
Description:
CAP TANT 10UF 20% 50V RADIAL
Capacitance :
10 µF
Height - Seated (Max) :
0.620" (15.74mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
F
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.360" L x 0.360" W (9.14mm x 9.14mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V